Основните принципи на лосарството
Изучават се характерните помологични белези на плодовете. При отделните сортове се обръща голямо вн ... ...
След като веднъж сте отгледали реколтата грозде, най-вероятно част от нея ще се превърне в ароматно вино. За този процес неминуамо ще ви трябват още инструменти, но един от най-важните от тях са маркучите.
Кирил Вътев: Имаме голям сив сектор, който се оставя, защото е полезен за изборите
Страници за одјавени уредници дознајте повеќе Придонеси
Най-заклетият враг на лозата е филоксерата, а през втората половина на лятото пагубно влияние оказват осите.
Повече за технологията на виното и нейните тайни може да прочетете в интервюто ни с един от технолозите на вила "Юстина", Костадинка Рахова: Виното е емоция в бутилка - Шардонето е страст
Когато лозите не се режат, те растат като многогодишна дървесна лиана и тогава всичко е подчинено на това да се режат във вид на храст.
Катедра „Лозарство и Овощарство“ има дълга история в аграрното образование на България. В различни периоди от време, в нея са работили чл.
Голем придонес во развојот на лозарството во нашата земја даваат и формираните научни установи, меѓу кои значајна улога и долга традиција има Факултетот за земјоделски науки и храна-Скопје, во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, кој формира стручни кадри од областа на лозарството и винарството.
Во калнедарот на лозарот спаѓаат изучувањето на грозјата кои се берат и се пренесуваат до винаријата, кастрење на лозници лозарство зимно време, орање на почвата за нејзино растресување и откривање на основата на лозниците, нивно процветување и цветање и кастрење на лозниците за добивање на грозје летно време. Лозарите не се винари бидејќи тие не ги прозиведуваат вината, туку само го надгледуваат и изучуваат процесот на растење.
Подходящо е за използване на места със СЛОЖЕН РЕЛЕФ, плитки и каменисти почви;
Иска се да осигурите хранителна, въздухопроницаема (добре аерирана) и структурна почва.
Системата полива САМО в корените и не се влия от ветровито време;
През юни, например, маната е пагубна за растението и ако скоро след пръскане с контактни препарати, е завалял дъжд, добре е да се мине повторно с препарата, защото дъждът лесно го отмива.